Co oznacza punktacja na skali DLCN? Sprawdź!
W diagnozowaniu hipercholesterolemii rodzinnej niezwykle pomocna jest skala The Dutch Lipid Clinic Network (DLCN).
Sprawdź co oznaczają poniższe punkty, w ankiecie, którą wykonałeś. (Test możesz wykonać również na dole strony).
> 8 pkt - rozpoznanie pewne. Masz hipercholesterolemię rodzinną. To rozpoznanie kliniczne, tj. oparte na informacjach o Tobie i Twojej rodzinie. To oznacza, że:
- powinieneś poważnie zająć się dalszą diagnostyką i leczeniem, nawet jeśli dziś jesteś w pełni zdrowy i nic Ci nie dolega. Warto wykonać test molekularny (genetyczny) w Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku (przejdź na stronę ośrodka). Również tam uzyskasz pełną informację na temat możliwości diagnozowania Twoich bliskich oraz niezbędnych zaleceniach w zakresie zmiany stylu życia i leczenia. Co ważne: dowiesz się jak skutecznie zapobiec problemom zdrowotnym związanym z Twoim rozpoznaniem i uzyskasz dostęp do nowoczesnej terapii.
- alternatywnie możesz nawiązać kontakt z najbliższym ośrodkiem zajmującym się bardzo skuteczną terapią nowoczesnymi lekami, tj. inhibitorami PCSK9 (zobacz listę ośrodków).
Warto działać od razu! Szybkie, skuteczne i konsekwentne działanie pozwoli uniknąć powikłań wynikających z hipercholesterolemii rodzinnej.
6-8 pkt - rozpoznanie prawdopodobne. Jest bardzo prawdopodobne, że chorujesz na hipercholesterolemię rodzinną, dlatego warto rozważyć bardziej pogłębioną diagnostykę. Skontaktuj się z swoim lekarzem lub najbliższym ośrodkiem (zobacz listę ośrodków). Zalecamy nawiązanie kontaktu z Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku (przejdź). Tam uzyskasz rozstrzygającą opinię w zakresie rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej (diagnostyka molekularna). Dowiesz się, jakie są optymalne opcje dalszego postępowania w zakresie diagnostyki i ewentualnej terapii dla Ciebie i Twojej rodziny. Nie zlekceważ tej informacji. Im wcześniej dowiesz się pełnej prawdy na temat swego zdrowia, tym szybciej i skutecznie będziemy mogli Ci pomóc.
3-5 pkt - rozpoznanie możliwe. Twój wynik jest niejednoznaczny, ale nie można wykluczyć, że masz hipercholesterolemię rodzinną. Warto skontaktować się ze swoim lekarzem, w celu dokładniejszej oceny, tym bardziej, że pacjenci, którzy mają możliwe rozpoznanie zwykle wymagają wdrożenia farmakoterapii. Możesz również nawiązać kontakt z najbliższym ośrodkiem zajmującym się leczeniem pacjentów z zaburzeniami lipidowymi (przejdź). Rozważ kontakt telefoniczny lub mailowy z Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku (sprawdź dane teleadresowe) celem uzyskania dalszych informacji na temat hipercholesterolemii rodzinnej.
<3 pkt - nie potwierdzone. Szansa, że chorujesz na hipercholesterolemię rodzinną jest znikoma. Możesz porozmawiać o tym ze swoim lekarzem przy najbliższej okazji, ale raczej nie powinieneś niepokoić się podejrzeniem tej choroby. Nie zmienia to faktu, że warto dbać o możliwie niskie stężenie cholesterolu LDL, bo jego poziom ma bezpośredni wpływ na ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Utrzymaj swoje zainteresowanie tym tematem i rozważ wraz ze swoim lekarzem, czy nie wymagasz jakiegoś wsparcia w staraniach o lepsze zdrowie. Polecamy wiarygodne źródła informacji na ten temat (stronę Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej czy strony Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla pacjentów)
hipercholesterolemii rodzinnej wg skali DLCN
Hipercholesterolemia rodzinna - co to za choroba?
Czy hipercholesterolemia rodzinna to choroba dziedziczna?
Czy jestem narażony na choroby układu sercowo-naczyniowego?
Kiedy podejrzewać hipercholesterolemię rodzinną?
Czy jeśli choruję na hipercholesterolemię rodzinną powinienem przebadać swoje dzieci?
Najedź na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły:
Kliknij na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły: