Co oznacza punktacja na skali DLCN? Sprawdź!

W diagnozowaniu hipercholesterolemii rodzinnej niezwykle pomocna jest skala The Dutch Lipid Clinic Network (DLCN).

Sprawdź co oznaczają poniższe punkty, w ankiecie, którą wykonałeś. (Test możesz wykonać również na dole strony).

> 8 pkt - rozpoznanie pewne. Masz hipercholesterolemię rodzinną. To rozpoznanie kliniczne, tj. oparte na informacjach o Tobie i Twojej rodzinie. To oznacza, że:

  • powinieneś poważnie zająć się dalszą diagnostyką i leczeniem, nawet jeśli dziś jesteś w pełni zdrowy i nic Ci nie dolega. Warto wykonać test molekularny (genetyczny) w Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku (przejdź na stronę ośrodka). Również tam uzyskasz pełną informację na temat możliwości diagnozowania Twoich bliskich oraz niezbędnych zaleceniach w zakresie zmiany stylu życia i leczenia. Co ważne: dowiesz się jak skutecznie zapobiec problemom zdrowotnym związanym z Twoim rozpoznaniem i uzyskasz dostęp do nowoczesnej terapii.
  • alternatywnie możesz nawiązać kontakt z najbliższym ośrodkiem zajmującym się  bardzo skuteczną terapią nowoczesnymi lekami, tj. inhibitorami PCSK9 (zobacz listę ośrodków).

Warto działać od razu! Szybkie, skuteczne i konsekwentne działanie pozwoli uniknąć powikłań wynikających z hipercholesterolemii rodzinnej.

6-8 pkt - rozpoznanie prawdopodobne. Jest bardzo prawdopodobne, że chorujesz na hipercholesterolemię rodzinną, dlatego warto rozważyć bardziej pogłębioną diagnostykę. Skontaktuj się z swoim lekarzem lub najbliższym ośrodkiem (zobacz listę ośrodków). Zalecamy nawiązanie kontaktu z Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku (przejdź). Tam uzyskasz rozstrzygającą opinię w zakresie rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej (diagnostyka molekularna). Dowiesz się, jakie są optymalne opcje dalszego postępowania w zakresie diagnostyki i ewentualnej terapii dla Ciebie i Twojej rodziny. Nie zlekceważ tej informacji. Im wcześniej dowiesz się pełnej prawdy na temat swego zdrowia, tym szybciej i skutecznie będziemy mogli Ci pomóc.   

3-5 pkt - rozpoznanie możliwe. Twój wynik jest niejednoznaczny, ale nie można wykluczyć, że masz hipercholesterolemię rodzinną. Warto skontaktować się ze swoim lekarzem, w celu dokładniejszej oceny, tym bardziej, że pacjenci, którzy mają możliwe rozpoznanie zwykle wymagają wdrożenia farmakoterapii. Możesz również nawiązać kontakt z najbliższym ośrodkiem zajmującym się leczeniem pacjentów z zaburzeniami lipidowymi (przejdź). Rozważ kontakt telefoniczny lub mailowy z Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku (sprawdź dane teleadresowe) celem uzyskania dalszych informacji na temat hipercholesterolemii rodzinnej.

<3 pkt - nie potwierdzone. Szansa, że chorujesz na hipercholesterolemię rodzinną jest znikoma. Możesz porozmawiać o tym ze swoim lekarzem przy najbliższej okazji, ale raczej nie powinieneś niepokoić się podejrzeniem tej choroby. Nie zmienia to faktu, że warto dbać o możliwie niskie stężenie cholesterolu LDL, bo jego poziom ma bezpośredni wpływ na ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Utrzymaj swoje zainteresowanie tym tematem i rozważ wraz ze swoim lekarzem, czy nie wymagasz jakiegoś wsparcia w staraniach o lepsze zdrowie. Polecamy wiarygodne źródła informacji na ten temat (stronę Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej czy strony Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla pacjentów)

Rozpoznanie
hipercholesterolemii rodzinnej wg skali DLCN
Sumuje się jedną najwyższą wartość punktową z danej grupy.
Wywiad podmiotowy
Wywiad rodzinny
Badanie przedmiotowe
Badanie laboratoryjne
Badanie genetyczne
Dowiedz się więcej na temat hipercholesterolemii rodzinnej, jej objawów, diagnostyki i leczenia.
Kliknij i przejdź do sekcji dla pacjentów
Wstecz
Dalej
Rozwiąż ankietę, aby otrzymać wynik
<3
NIEPOTWIERDZONE
Punkty:
3-5
MOŻLIWE
Punkty:
6-8
PRAWDOPODOBNE
Punkty:
>8
PEWNE
Punkty:
Ośrodki w Polsce, w których jest realizowany program lekowy „Leczenie Inhibitorami PCSK9 pacjentów z zaburzeniami lipidowymi”
Zobacz w bazie, czy w Twojej okolicy są ośrodki leczące hipercholesterolemię
Pokaż wszystkie ośrodki

Najedź na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły:

Kliknij na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły: