Hipercholesterolemia rodzinna - co to za choroba?

Hipercholesterolemia to stan, gdy we krwi znajduje się zbyt dużo cholesterolu, w tym cholesterolu LDL. Cholesterol LDL nazywany jest często „złym cholesterolem”, ponieważ jego nadmiar odkłada się w ścianach tętnic i zwęża ich światło, powodując miażdżycę, która przyczynia się m.in. do zawału serca czy udaru mózgu.

Hipercholesterolemia może być spowodowana nieprawidłową dietą lub chorobami takimi jak np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby nerek. 

W przypadku hipercholesterolemii rodzinnej przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu jest odziedziczenie wadliwego genu po jednym lub – rzadziej – obojgu rodzicach. W związku z podłożem genetycznym wysoki poziom cholesterolu LDL pojawia się już we wczesnym dzieciństwie i przez wiele lat krąży we krwi, dlatego nawet osoby w młodym wieku narażone są na występowanie chorób sercowo-naczyniowych.

Dokładna liczba chorych na hipercholesterolemię rodzinną nie jest znana, jednak uważa się, że 1 na 200 osób może być dotknięta chorobą. Zakłada się, że w Polsce choruje nawet 200 000 osób, z czego zdiagnozowanych jest zaledwie 1% pacjentów.

Ośrodki w Polsce, w których jest realizowany program lekowy „Leczenie Inhibitorami PCSK9 pacjentów z zaburzeniami lipidowymi”
Zobacz w bazie, czy w Twojej okolicy są ośrodki leczące hipercholesterolemię
Pokaż wszystkie ośrodki

Najedź na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły:

Kliknij na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły: