Dieta i zdrowe nawyki

W rodzinach dotkniętych hipercholesterolemią rodziną (FH) zasady zdrowego stylu życia należy wprowadzać już od najmłodszych lat, wypracowując trwałe nawyki żywieniowe. Należy eliminować z diety produkty, które podwyższają poziom cholesterolu we krwi, a tym samym mogą zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe.

Sposób żywienia pacjentów z FH powinien opierać się o zasady racjonalnego żywienia, które uwzględniają przede wszystkim:

  1. regularne spożywanie posiłków (4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny), ostatni posiłek należy spożyć około 3 godzin przed snem
  2. spożywanie warzyw i owoców, które powinny być podstawą naszego żywienia
  3. ograniczanie spożycia tłuszczów zwierzęcych, a wprowadzanie tłuszczów roślinnych
  4. ograniczanie soli, cukru i spożywania słodyczy (zastępowanie ich orzechami lub owocami)
  5. codzienne nawadnianie organizmu (minimum 1,5 litra wody dziennie).

W ramach zdrowego stylu życia nie zapominaj o aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna zwiększa poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi. Zaleca się wykonywanie 3,5–7 h umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo lub 30–60 min prawie codziennie.

Ćwiczenia powinny być indywidualnie dostosowane do możliwości i kondycji osoby z hipercholesterolemią rodzinną. U osób po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym (zawale serca lub udarze) aktywność fizyczna powinna być wprowadzana stopniowo pod okiem specjalisty (rehabilitant, fizjoterapeuta).

 

Ośrodki w Polsce, w których jest realizowany program lekowy „Leczenie Inhibitorami PCSK9 pacjentów z zaburzeniami lipidowymi”
Zobacz w bazie, czy w Twojej okolicy są ośrodki leczące hipercholesterolemię
Pokaż wszystkie ośrodki

Najedź na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły:

Kliknij na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły: