Czy muszę przejść na dietę?

Wszyscy pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną już od najmłodszych lat powinni zwracać uwagę na produkty, które spożywają.

Warto wprowadzić następujące zdrowe nawyki żywieniowe:

1. Regularnie spożywaj posiłki (4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny). Pamiętaj, by posiłki były różnorodne.

2. Codziennie spożywaj warzywa i - w umiarkowanej ilości - owoce. Powinny być podsatwą codziennej diety, gdyż dostarczają cennych witamin i są źródłem błonnika pokarmowego.

3. Włącz do diety produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich oleje roślinne (rzepakowy, oliwa z oliwek, lniany), orzechy (spożywaj do 30 g orzechów dziennie), nasiona (dynia, słonecznik), tłuste ryby morskie.

4. Dodawaj do przyrządzanych dań zioła, np. lubczyk, majeranek, koperek, tymianek.

5. Wzbogacaj dietę o rośliny strączkowe: soję, soczewicę, ciecierzycę, fasolę. Można z nich przygotować pasztety, kotleciki, pasty do smarowania pieczywa (hummus - pasta z ciecierzycy).

6. Zwracaj uwagę na obróbkę termiczną. Najzdrowszy rodzaj obróbki termicznej to gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii.

7. Codziennie nawadniaj organizm (minimum 1,5 litra wody dziennie).

 

Ogranicz:

1. Spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Eliminuj z diety tłuste produkty mleczne (sery topione, pleśniowe, typu fromage), tłuste czerwone mięso, masło, smalec, słodycze oraz olej kokosowy i produkty z dodatkiem oleju palmowego.

2. Tłuszcze trans. Ich źródłem są wyroby piekarnicze (ciastka, ciasteczka, wafelki, pączki), słodycze, margaryny twarde (do pieczenia), żywność typu fast food.

3. Sól. Do przyprawiania potraw nie używaj gotowych mieszanek smakowych, kostek rosołowych (zawierają duże ilości soli).

4. Cukry proste. Ich źródłem są m.in. słodycze, wyroby cukiernicze, owocowe produkty mleczne, biały ryż. Cukrem prostym jest również fruktoza. Duże ilości tego cukru dodawane są do słodyczy i wypieków w postaci syropu glukozowo-fruktozowego.

5. Spożycie alkoholu.

 

Ośrodki w Polsce, w których jest realizowany program lekowy „Leczenie Inhibitorami PCSK9 pacjentów z zaburzeniami lipidowymi”
Zobacz w bazie, czy w Twojej okolicy są ośrodki leczące hipercholesterolemię
Pokaż wszystkie ośrodki

Najedź na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły:

Kliknij na znacznik na mapie, by zobaczyć szczegóły: